Wakacyjna pierwsza pomoc dla psa

0
Wakacyjna pierwsza pomoc dla psa

Lato, wakacyjny wyjazd są czasem relaksu, zabawy i odpoczynku. Nie zawsze jednak udaje się uniknąć trudnych sytuacji jak choroba czy wypadek. 

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jak reagować, gdy zdrowie czy życie czworonoga są zagrożone.

Podstawową zasadą jest bezpieczeństwo człowieka. Musimy pamiętać, że nawet najłagodniejszy pies pod wpływem szoku czy bólu może stać się agresywny. Dlatego, jeśli pies jest przytomny, zanim przystąpimy do udzielenia mu pierwszej pomocy załóżmy mu, choć prowizoryczny, kaganiec. Kategorycznie nie czynimy tego w przypadku psów mających trudności z oddychaniem lub, gdy z ich pyska wydobywa się jakakolwiek wydzielina. 

Jednym z podstawowych elementów naszego urlopowego bagażu winna być apteczka. W domowej apteczce dla psa znajdować się mogą przedmioty zbliżone do akcesoriów wykorzystywanych przez ludzi, podczas pierwszej pomocy. Będzie to zatem: bandaż, opaska uciskowa, nożyczki, woda utleniona, plaster, maseczka ochronna przydatna m.in. do wykonania sztucznego oddychania, ręcznik, środki na poparzenia, leki przeciwbiegunkowe, termometr, środki odkażające, gumowe rękawiczki.

Jednym z często przydarzających się wypadków podczas wakacji są ukąszenia owadów. Należy spróbować w takiej sytuacji usunąć żądło, odkazić miejsce po ugryzieniu i przyłożyć zimny okład (pomocny może być także ocet winny czy soda oczyszczona). Jeżeli pojawią się u psa trudności w oddychaniu, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza. 

W czasie letnich harców nie trudno o złamania. Kiedy mamy podejrzenie takiego urazu, należy łapę unieruchomić, usztywnić np. patykiem i owinąć. Jeżeli jest to złamanie z przemieszczeniem w pierwszej kolejności tamujemy krwawienie, oczyszczamy i odkażamy ranę, a następnie udajemy się do lekarza weterynarii. 

Gdy nasz czworonóg ulegnie poparzeniu musimy przede wszystkim schłodzić bolesny obszar. Najpierw polewamy oparzone miejsce zimną wodą przez kilka minut, a następnie przykładamy zimny kompres. Jeśli używamy w tym celu przedmiotów dostępnych w domu typu mrożonki czy inne produkty spożywcze z zamrażalnika, musimy je owinąć w ściereczkę i dopiero przyłożyć na ranę. 

Nieuważny pies czy kot mogą poparzyć się także chemikaliami. W takim przypadku ranę obficie spłukujemy wodą, a następnie próbujemy zneutralizować działanie szkodliwej substancji. W wypadku kwasów będzie to roztwór sody oczyszczonej, w w wypadku zasady - octu. Po wstępnym opatrzeniu rany, natychmiast udajemy się do lekarza. Warto zabrać ze sobą opakowanie po substancji, która spowodowała oparzenia. 

Jedną z ważniejszych umiejętności jest pomoc zwierzęciu, które uległo wypadkowi drogowemu. Może się to zdarzyć nie tylko podczas wakacyjnej podróży, ale także w codziennym funkcjonowaniu np. w czasie spaceru. W pierwszej kolejności trzeba przenieść poszkodowanego psa w bezpieczne miejsce. Jeśli zwierzę krwawi, należy ranę zdezynfekować, założyć opatrunek uciskowy powyżej rany i zatamować krwawienie watą, bandażem czy jakąkolwiek dostępną tkaniną. W przypadku obfitego, tętniczego krwotoku ranę należy uciskać i jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty. Bladość błon śluzowych, trudności z oddychaniem, powiększający się brzuch mogą oznaczać krwotok wewnętrzny.

Gdy udajemy się w podróż z psem warto zaopatrzyć go w chipa czy adresówkę. Dzięki temu pies, który w wyniku wypadku znalazł się poza pojazdem lub błąkający się pupil, którego właściciel uległ kolizji drogowej łatwiej trafi do swojej rodziny. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl