Na szczęście czworonogów i ich właścicieli jest coraz więcej miejsc, w które można zabrać psa czy kota. Wakacyjny wyjazd jest doskonałą okazją do spędzenia wspólnie czasu, długich spacerów czy podziwiania zachodów słońca, połączonego z drapaniem naszego kudłatego przyjaciela za uchem.
Podróż z psem trzeba przemyśleć i dokładnie zaplanować. Musimy wziąć pod uwagę zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę czworonoga. Jeśli zamierzamy się poruszać samochodem (a taka forma podróży z naszym podopiecznym będzie chyba najdogodniejsza) nieodzownymi akcesoriami będą pasy bezpieczeństwa lub transporter, pojemnik z wodą (obecnie mamy do dyspozycji także turystyczne podajniki wody, butelki z dozownikiem itp.) czy miska na drobną przekąskę. (psy jednak z reguły w podróży ograniczają się do napojów). Podczas dłuższej jazdy koniecznie są postoje na krótką przechadzkę, załatwienie się czy napicie wody. Jeśli zatrzymujemy się na przydrożnym parkingu, stacji benzynowej czy MOP-ie w pobliżu autostrady, pamiętajmy by odpowiednio zabezpieczyć psa, nie puszczać go bez smyczy, pilnować, żeby się nie wystraszył niespodziewanego hałasu czy pojazdu, nikomu nie zrobił krzywdy lub nie wpadł pod samochód.
Wyjazd jest dla psa zwykle sporym stresem, zwłaszcza jeśli rzadko jeździ samochodem lub, gdy wybieramy się w długą trasę. Musimy pamiętać o zapewnieniu mu, w miarę możliwości, spokoju, wygodnego miejsca, osłonięciu przed długotrwałym działaniu słońca.
Jeżeli czworonóg cierpi na chorobę lokomocyjną, nie wolno nam zapomnieć o podaniu właściwych leków i to z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby w czasie jazdy zaczęły już działać.
Gdy wybieramy się na urlop pociągiem również nie powinno być problemu z przewozem zwierzaka. Konieczny jest wówczas transporter, który możemy trzymać na kolanach, by zniwelować stres czworonoga i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Małe zwierzęta, także psy, można przewozić w transporterach bezpłatnie natomiast, gdy nasz pupil nie mieści się do klatki czy pojemnika musimy wykupić dla niego bilet. Zwierzę musi być nie uciążliwe dla pozostałych podróżnych, ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy musieli zająć miejsce wskazane przez konduktora. W czasie jazdy koleją, czworonogi nie wszędzie mogą przebywać. Wyłączone są: wagony gastronomiczne (z wyjątkiem psów przewodników i asystentów niepełnosprawnych), miejsca na siedzeniach, łóżka w wagonach sypialnych.
Kolejną opcją jest lot samolotem. Zwierzęta mogą podróżować tym środkiem komunikacji. Pies leci wówczas w specjalnej klatce lub na pokładzie samolotu - jeśli jest mały i mieści się na kolanach właściciela. Większe psy również mogą latać na pokładzie samolotu, ale nie we wszystkich liniach i zasady, co do rozmiarów zwierzęcia mogą się różnić. Mimo wszystko zarówno koszty, jak i procedury z związane z lotniczym transportem czworonoga, nie mówiąc już o poziomie stresu zwierzęcia powodują, że jest to bardzo rzadko wybierana forma podróżowania.
Udając się na wakacje zagraniczne w towarzystwie naszego czworonożnego przyjaciela winniśmy zapoznać się z przepisami dotyczącymi zwierząt w danym kraju oraz wyrobić psu paszport. Trzeba też pamiętać o szczepieniach i chipie, który w razie zaginięcia pomoże namierzyć psiaka. Wiele hoteli, agroturystyk, kurortów bez problemu przyjmuje gości ze zwierzętami. Mapę urlopowych miejsc przyjaznym czworonogom znajdziecie m.in. na www.dogintravel.com
Jeżeli jednak nie możemy zabrać ze sobą psa lub kota na wakacje, starannie dobierzmy mu opiekę na czas naszej nieobecności, aby zniwelować stres związany z wyjazdem właściciela. Jedną z możliwości jest hotel dla zwierząt. Przy wyborze hotelu szukajmy polecanych, sprawdzonych miejsc, kierujmy się opinią znajomych, poczytajmy w internecie, a najlepiej pojedźmy obejrzeć hotel i poznać ludzi, którym powierzymy, bądź co bądź, członka rodziny.