
Ubierać czy nie ubierać? Oto odwieczny dylemat wielu posiadaczy psów. Niby zimno za oknem, człowiek sam by jeszcze narzucił jakiś sweter czy szalik, ale jednak pies w ubranku wygląda trochę nienaturalnie, wręcz śmiesznie. Zaczynamy się zastanawiać czy nasz Reksio w kurteczce nie stanie się pośmiewiskiem wśród psich kolegów, czy inne psy nadal będą chciały się z nim bawić i czy jego godność na tym nie ucierpi.
W kwestii psiego stroju, podobnie jak w wielu innych, jedynym wyznacznikiem powinien być zdrowy rozsądek. Musimy wykazać się empatią i wyobrazić sobie jak się czuje pies - szczególnie ten z krótką sierścią podczas siarczystego mrozu. Psy odczuwają temperaturę podobnie do nas. Chłodno jest szczególnie tym niewielkim rasom. Zależność ta została opisana w 1847 roku przez niemieckiego biologa Christiana Bergmanna w tzw. regule Bergmanna. Mówi ona, że zwierzęta stałocieplne - do których należą psy - są tym większe, im chłodniejszy jest klimat, w którym żyją. Zwierzęta o dużych wymiarach mają mniejszą powierzchnię ciała w stosunku do jego masy, dzięki czemu tracą mniej ciepła i łatwiej im utrzymać stałą temperaturę ciała w zimnym klimacie. W gorącym klimacie zwierzęta o małych wymiarach wypromieniowują więcej ciepła przez większą powierzchnię ciała w stosunku do jego masy, co chroni je przed przegrzaniem.
Niektóre rasy psów ewolucyjnie, historycznie, z racji pełnionej funkcji są bardziej przystosowane do życia w niższych temperaturach, a niektóre są rasami przeznaczonymi do życia wewnątrz, w cieple. Nie należy zatem popadać w przesadę i ubierać np. siberiana w ubranko podczas jesiennej słoty, ale już maltańczyka przy - 20 warto zaopatrzyć w coś ciepłego na grzbiet.
Sporo zależy także od cech indywidualnych. Zdarzają się osobniki, którym tekstylia na łapach czy plecach zupełnie nie przeszkadzają, ale bywają i takie, które są skłonne poświecić choćby cały dzień byle tylko oswobodzić się z odzieży. Gdy mamy do czynienia ze zdecydowanym przeciwnikiem psich ubranek, sami musimy zdecydować czy podejmiemy próbę przyzwyczajenia psa do noszenia ciepłego okrycia, czy po prostu zrezygnujemy z długich spacerów zimową porą.
Bez względu na to czy podejmiemy decyzję o zakupie ubranka dla czworonoga, czy też nie musimy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie, komfort i bezpieczeństwo psa. Jeśli zatem chcemy jednak skorzystać z szerokiej oferty psich strojów, zwróćmy uwagę na materiał, z którego ubranko jest wykonane, czy nie podrażni skóry, czy nie będzie "gryzło". Warto także sprawdzić sposób zakładania wybranej odzieży - z pewnością łatwiej będzie założyć psu ubranko z zamkiem czy zapinane na rzepy niż wciągane. Upewnijmy się też, że kurteczka czy sweterek nie posiadają ostrych czy małych elementów, którymi, być może nie do końca zadowolony z okrycia pies, może zrobić sobie krzywdę.
Wiele psów, szczególnie tych małych, wygląda naprawdę uroczo w psim sweterku. Nie zapominajmy jednak, że to nie moda jest najważniejsza przy wyborze stroju dla naszego pupila, a jego wygoda i funkcjonalność psiej odzieży.