Kaprys właściciela pupila czy konieczność? Ubieranie psa dla jednych będzie niepotrzebną fantazją, a dla innych odzież dla psa będzie spełniać ważną funkcję podczas zimniejszych pór roku. Jak jest naprawdę? Czy stroje dla czworonogów powstały z myślą o ich bezpieczeństwie i komforcie czy też są dodatkiem, który stał się modowym trendem narzuconym przez producentów? Ubranka dla psów – tak czy nie? Rozwiążmy dylemat, przed którym stoi wielu miłośników psiaków.
Ubieranie psa – skąd wziął się ten trend?
W drodze udomowienia niektórych zwierząt, w tym także psów, ich odporność na zmienne warunki zewnętrzne znacznie zmalała. Dostosowanie się do domowego otoczenia mocno wpłynęło na przyzwyczajenia czworonogów i ich adaptację do powietrza zewnętrznego. Dziś niektóre z ras posiadają znikome ilości podszerstka lub nie posiadają go wcale (jest on charakterystyczny np. dla dużych psów pasterskich i ras radzących sobie lepiej z niskimi temperaturami). Stąd też narodziła się potrzeba dodatkowej ochrony pupila przed warunkami atmosferycznymi i ubieranie psa w odzież pełniącą funkcję ocieplacza. Choć głównie dotyczyło to czworonogów spędzających dużo czasu na zimnym powietrzu, obecnie psia moda weszła także w sezon wiosenny i letni, zabezpieczając grzbiet przed promieniami słońca. Wyposażenie garderoby pupila w ubrania dla psa nie wynika zatem jedynie z potrzeb estetycznych, ale również z potrzeb praktycznych.
Czy ubieranie psa jest potrzebne?
W zależności od pory roku zmieniamy garderobę i dopasowujemy ją do warunków pogodowych. Szczególnym czasem jest okres jesienno-zimowy – przyjemne ciepłe dni zamieniają się w te chłodne, coraz częściej towarzyszy nam nieprzyjemny i zimny deszcz, śnieg, przeszywający mróz, a także wiatr. Czy to, co czujemy my, odczuwają również psy? Ubranka dla psów – tak czy nie? Zdecydowane tak! Dlaczego? Na początek kilka faktów z dziedziny psiej anatomii.
To, czy pupil będzie marzł szybciej czy też wolniej, zależy od rasy, struktury sierści, od wieku pupila, kondycji zdrowotnej, wielkości oraz wagi. Psy cierpiące z powodu zapalenia stawów będą bardziej wrażliwe na wahania temperatur niż te zdrowe. To samo dotyczy czworonogów, należących do miniaturowych ras. Z uwagi na bliskość z podłożem będą szybciej reagowały na gorący latem asfalt, zmarzniętą ziemię lub lodowaty chodnik podczas grudniowych spacerów. Dużą rolę w regulacji termicznej psa pełni jego sierść.
Poza podziałem na rasy, psy można również podzielić ze względu na długość futra – krótkie, średnie, mieszane, długie lub bezwłose. Sierść ma niebagatelne znaczenie i pełni wiele funkcji:
- chroni skórę przed urazami,
- pełni funkcję termoizolacyjną – chroni przed niskimi i wysokimi temperaturami,
- chroni przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi - wiatr, deszcz,
- pozwala na identyfikację – dzięki niej psy są w stanie odróżniać się od siebie,
- jest receptorem zmysłu dotyku.
Choć sierść pełni funkcję izolatora, nie zapobiega w 100% przed odczuwalnymi zmianami temperatury powietrza. Czworonogi o grubym i gęstym futrze zimą mają łatwiej, jednakże chłód może doskwierać również im. Długie i pokaźne włosy na grzbiecie pupila nie powinny zatem być wystarczającym powodem, dla którego warto rezygnować z dodatkowego ocieplenia. Wszakże psy, tak jak i my, nie są odporne na wychłodzenie i odmrożenia.
Ten sam dylemat dotyczy butów dla psa. Faktem jest, że podeszwa łap w drodze ewolucji została wyposażona w system obiegu powietrza, co powoduje, że Twojemu pupilowi nie marzną i nie nagrzewają się one aż tak szybko. Ważnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad dodatkową ochroną łap są ostre kamienie, odłamki lodu czy rozgrzany do czerwoności beton. W przypadku zim, psom o długiej sierści zmarznięty śnieg może zalegać także na palcach, oraz między nimi. Aby śnieg nie gromadził się i nie tworzył twardej lodowatej powłoki, dobrze jest zabezpieczyć zarówno część spodnią, jak i wierzchnią łap.
Ubranka dla psów – tak czy nie? Kiedy zdecydować się na ubieranie pieska?
Ubranka dla psa są szczególnie ważne dla tych czworonogów, które mają mało ruchu, nie mają lub mają mały podszerstek, a także dla tych, których ciało daje jasny sygnał, że dzieje się z nim coś niedobrego. Specyficzne zachowanie psa i niecodzienna postawa ciała są znakiem, który powinien przykuć Twoją szczególną uwagę. Jakie są symptomy wychłodzenia pieskiego organizmu?
- Skurczona sylwetka i podkulony ogon.
- Drżenie całego ciała, któremu towarzyszy specyficznie najeżona sierść.
- Skomlenie i dezorientacja, zaniepokojenie.
- Brak energii, ospałość, apatyczność.
Hipotermia u psów – jak do niej dochodzi?
Na hipotermię narażone są głównie miniaturowe rasy psów i te z krótką sierścią. Wilgoć może dodatkowo przyspieszać wychłodzenie organizmu i doprowadzić do spadku temperatury ciała do 30 stopni Celsjusza lub niższej. Jak rozpoznać objawy wychłodzenia?
- Silne i nieprzerwane drżenie ciała.
- Sinienie warg.
- Zimne łapy, ogon i uszy.
- Płytki oddech.
- Apatia, mała ruchliwość.
- Ustające drżenie ciała pomimo wystąpienia czterech wyżej wymienionych symptomów.
Ubranka dla psów bezwłosych
Poza psami wyposażonymi w lśniącą sierść, ważne jest także zadbanie o te czworonogi, dla których natura była mniej łaskawa. Choć są nadal piękne, nie posiadają włosów. Nie tylko mróz może być dla nich niebezpieczny, ale także silne słońce - promieniowanie UV jest tak samo szkodliwe. Poza specjalnymi filtrami i kremami, dobrze jest zadbać o ochronę w postaci ubrania dla psa, będącego doskonałym zabezpieczeniem skóry grzbietu.
Czy Twój pupil potrzebuje ubranie dla psów? Wybierz coś ciekawego z garderoby GlamDoG!
Wejdź do świata psiej mody z GlamDoG. Wybierz skrojone na miarę ubranka dla psa. Decydując się na zakup w naszym sklepie online, masz gwarancję wysokiej jakości produktów przy jednoczesnym zachowaniu przystępnych cen. Sprawdź naszą kolekcję i podaruj swojemu pupilowi uroczą kurteczkę, sweterek lub kamizelkę. Dołącz do klientów, którzy dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego psiaka.
Ubranka dla psów – tak czy nie? W GlamDoG wiemy, czego potrzebuje Twój czworonożny przyjaciel!