Psia moda się zmienia. Jeszcze kilka lat temu niewielu właścicieli wyposażało swojego psa w szelki. Były one zarezerwowane głównie dla małych ras. Teraz jednak możemy coraz częściej zaobserwować nawet duże psy ubrane w szelki. Spowodowane jest to m.in. coraz łatwiejszą dostępnością różnorodnych wzorów i rozmiarów szelek. Popularność szelek związana jest także z rosnącą świadomością i wiedzą właścicieli psów na temat anatomii czworonogów.
Ale czy rzeczywiście szelki są najlepszym rozwiązaniem dla każdego psa?
W większości przypadków faktycznie szelki są praktyczniejsze od obroży, wygodniejsze dla psa i bezpieczniejsze dla jego zdrowia. Odpowiednio dobrane szelki są bezpieczniejsze w użytkowaniu, zmniejszają ryzyko wyślizgnięcia się psa z uprzęży. Szelki są także doskonale przystosowane dla psów pracujących (w policji, ratownictwie), gdyż pozwalają na lepszą kontrolę nad psem. Są też praktyczniejsze w razie tzw. sytuacji podbramkowej. Kiedy pies jest w szelkach i wydarzy się coś niespodziewanego, nawet szarpnięcie za smycz nie wyrządzi psiakowi krzywdy. Ostatecznie można nawet unieść psa na szelkach i nic mu się nie stanie.
Szelki mają też swoje minusy. Sierść pod szelkami może się kołtunić i wycierać. Nieodpowiednio dobrane szelki ograniczają ruchy łopatek i narażają psa na nieprawidłową postawę czy nieprawidłowy wykrok. Bardzo ważny jest zatem wybór rodzaju, a przede wszystkim właściwy rozmiar szelek.
Obroże też mają swoich zwolenników. Są bezproblemowe w zakładaniu, znacznie łatwiej dobrać odpowiedni rozmiar. Obroże dobrze się sprawdzają szczególnie w przypadku psów nadmiernie aktywnych, rzucających się, agresywnych. Negatywnymi skutkami noszenia przez psa obroży może być jednak uszkodzenie krtani, przewlekłe zapalenie krtani i tchawicy. Obroże są przeciwwskazane u ras narażonych na zapadanie tchawicy.
Coraz więcej firm czy sklepów (m.in. www.glamdog.pl) oferuje akcesoria szyte ręcznie, na miarę, indywidualnie dobrane. Dzięki takiemu rozwiązaniu pies może mieć szelki lub obroże idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Stając przed wyborem "szelki czy obroża?" musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: temperament naszego psa, cechy właściwe dla rasy, styl życia. Niezależnie od tego czy wybierzemy obrożę czy szelki muszą być one odpowiednio dobrane, we właściwym rozmiarze i poprawnie użytkowane.