Szelki czy obroża? Co lepsze?

0
Szelki czy obroża? Co lepsze?

Obroża czy szelki – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, szczególnie tę na wspólne spacery, każdy z właścicieli staje przed dylematem – szelki czy obroża? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od wieku psa, jego budowy i zachowań. Warto więc dowiedzieć się nie tylko tego, kiedy szelki będą lepsze od obroży, ale również, jak je dobrać i odpowiednio zakładać. Wybór powinien być zatem indywidualną decyzją każdego właściciela i uwzględniać potrzeby jego pupila. My możemy jedynie dać Ci kilka cennych uwag, które pomogą podjąć decyzję dotyczącą tego, co będzie lepsze –obroża czy szelki.

Obroża czy szelki dla psa – co lepsze?

Zacznijmy od tego, że nieumiejętnie dobrane i nieprawidłowo zakładane zarówno szelki, jak i obroża mogą zaszkodzić Twojemu czworonogowi. Obroża może doprowadzić do rozwoju chorób kręgosłupa lub jego stanów zapalnych, natomiast szelki do deformacji łopatek. Nie możesz jednak pozwolić sobie na zrezygnowanie z nich, ponieważ jest to podstawa bezpieczeństwa Twojego zwierzaka – dzięki skompletowaniu odpowiednich akcesoriów spacerowych unikniesz przykrych sytuacji, jak na przykład nagłe wybiegnięcie psiaka na ulicę czy podbiegnięcie do innego czworonoga, który nie musi być przyjaźnie nastawiony. Dlatego zaraz po znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co dla psa – szelki czy obroża – zastanów się, jak dobrać obrożę lub jakie szelki dla psa wybrać.

Skupiając się na pierwszym etapie wyboru – szelki czy obroża – warto wspomnieć, że to obroża pozwala mieć większą kontrolę nad psem. Świetnie nada się, kiedy dopiero rozpoczynasz ze swoim psiakiem naukę chodzenia na smyczy. Obroża dla szczeniaka to dobry wybór. Będzie też odpowiednia dla tych czworonogów, które są spokojne i naukę chodzenia na smyczy opanowały do perfekcji. Z kolei dla tych pupili, którym brakuje cierpliwości, które ciągną na spacerze i często gwałtownie reagują, bezpieczniejsze są szelki. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy ze swoimi pupilem uprawiacie wspólnie sporty jak na przykład jazda na rowerze czy bieganie. Rozważ zakup szelek również wtedy, kiedy Twój psiak należy do rasy, którą charakteryzuje dość krótka szyja, w tym przypadku obroża mogłaby uciskać tchawicę i krtań zwierzęcia.

Obroża dla psa – zalety i wady

Obroże dla szczeniaków i dużych silnych ras to najlepsze rozwiązanie. Pozwalają na kontrolę nad głową psa, a tym samym większą dyscyplinę. Należy jednak być w tym przypadku bardzo ostrożnym, gdyż nieodpowiednio dobrana obroża może wyrządzić krzywdę Twojemu pupilowi.

Obroża – zalety:

  • pozwala na większą kontrolę głowy psa niż w przypadku szelek;
  • szybko i łatwo się ją zakłada;
  • może stanowić ozdobny element;
  • daje możliwość umieszczenia na niej zawieszki z numerem telefonu właściciela.

Obroża – wady:

  • może wywołać dyskomfort;
  • istnieje ryzyko otarć i podduszenia;
  • źle dobrana może sprawić, że zsunie się z szyi.

Odpowiednio dobrana obroża powinna być wykonana z miękkich i elastycznych, a zarazem wytrzymałych materiałów oraz mieć szerokość dwóch kręgów szyjnych. Zakładając ją na szyję swojego pupila, pamiętaj o tym, aby zostawić przestrzeń na swobodne wsunięcie dwóch palców, a w przypadku szczeniaków czy psów małych ras – jednego palca. Umieść ją nisko na szyi, ponieważ, gdy znajdzie się za wysoko, będzie uciskała krtań i tchawicę psiaka. Gdy tak się będzie działo, usłyszysz u swojego pupila charakterystyczne charczenie w momencie pociągnięcia za smycz. Tylko odpowiedniej jakości, prawidłowo dobrana do rozmiarów Twojego pupila obroża jest gwarancją jego komfortu i bezpieczeństwa. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niemal każdej rasy – zarówno jako obroża dla maltańczyka, yorka, jak i labradora, owczarka niemieckiego. Unikaj jej natomiast, gdy jesteś właścicielem psa o krótkiej szyi.

Szelki dla psa – wady i zalety

Szelki dla psów sprawdzą się, gdy Twój pupil jest energiczny, a jego reakcje gwałtowne. Pierwotnie stworzone dla psów zaprzęgowych, dziś świetnie sprawdzają się podczas wspólnej jazdy na rowerze czy porannego joggingu.

Szelki dla psów – zalety:

  • rozkładają ciężar na klatkę piersiową i plecy;
  • mają stabilną konstrukcję;
  • są doskonałe podczas różnego rodzaju aktywności;
  • są bardziej komfortowe dla psiaka niż obroża.

Szelki dla psów – wady:

  • trudniej jest dobrać odpowiedni rozmiar szelek niż obroży;
  • zakładanie zajmuje więcej czasu;
  • nie sprawdzą się w przypadku małych psów – przyczynić się mogą do wad kręgosłupa.

Pies w szelkach będzie czuł się swobodnie pod warunkiem, że będą one odpowiednio dobrane. Tak jak w przypadku obroży, szelki powinny być wykonane z miękkich, elastycznych i jednocześnie wytrzymałych materiałów. Ich zapięcia powinny być równie trwałe, szczególnie w przypadku dużych i silnych ras. Podczas wyboru odpowiedniej pary szelek, pamiętaj, że wszystkie modele zapinane od góry jak na przykład szelki typu guard czy norweskie w momencie szarpnięcia cały ciężar będą przenosiły na Twoje nadgarstki, barki i łokcie. Jeśli zatem Twój pupil jest reprezentantem silnej rasy, a Ty nie masz zbyt wiele siły, to rozważ zakup szelek typu easy walk, których zapięcie znajduje się z przodu. Kupując szelki dla labradora, golden retrivera, pitbulla, amstaffa i każdej innej rasy, powinieneś mieć wiedzę na temat wymiarów swojego pupila. To jest gwarancją odpowiedniego dopasowania produktu. Zmierz obwód jego klatki piersiowej, szyi, a także odcinek pomiędzy tymi obwodami. Tak przygotowany możesz rozpocząć zakupy. Pamiętaj także o dopasowaniu szerokości szelek – im większy pies, tym ich szerokość może być większa. A jak założyć psu szelki? Zasada jest podobna jak w przypadku obroży – przy większych rasach pomiędzy ciałem psa a szelkami powinno być na tyle miejsca, aby zmieścić dwa palce, a w przypadku małych ras – tak by zmieścił się jeden palec.

Szelki czy obroża dla szczeniaka?

Szelki dla szczeniaków mogą okazać się trafionym zakupem pod warunkiem, że maluch jest zdyscyplinowany, o co jednak trudno w pierwszym etapie jego nauki. Ponadto weź pod uwagę posiadaną wiedzę. Jeśli nie masz pojęcia, jak powinno się odpowiednio dobrać szelki do wymiarów Twojego czworonożnego przyjaciela, to o wiele łatwiej będzie Ci dopasować obrożę – w jej przypadku musisz wziąć pod uwagę jedynie dwa parametry – długość i szerokość.  Obrożę będzie również łatwiej założyć, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku szczeniaka, który jeszcze nie jest oswojony z tą czynnością. A jaka obroża dla szczeniaka będzie najlepsza? Na pewno nie może być zaciskowa, skórzana lub metalowa. Warto zwrócić uwagę na miękkie i elastyczne materiały. Jeśli zatem miałeś do tej pory wątpliwości – obroża czy szelki dla szczeniaka – zalecamy wybrać tę pierwszą. Gdy jednak zdecydujesz się na szelki dla szczeniaka, to rozejrzyj się za tymi typu guard lub wybierz szelki bezuciskowe.

Obroża czy szelki dla psa dorosłego?

Kiedy już Twój szczeniak dorośnie, staniesz przed kolejną podobną decyzją, a mianowicie, co będzie lepsze dla dorosłego czworonoga – obroża czy szelki. Tak jak zostało wspomniane, jeśli Ty i Twój pupil oddajecie się jakimś aktywnościom fizycznym lub gdy Twój pies często gwałtownie reaguje i szarpie, to wybierz szelki. Gdy zależy Ci na szybkim zakładaniu i łatwym dopasowaniu, a Twój pupil jest zdyscyplinowany, to śmiało możesz wybrać obrożę. Swoją decyzję oprzyj przede wszystkim na budowie i osobowości Twojego czworonoga. Zawsze może się zdarzyć, że pies po prostu nie zaakceptuje szelek. Szelki będą również niezbędne, gdy jesteś posiadaczem jednej z ras brachycefalicznych, do których należą między innymi mopsy czy buldogi. Są one bowiem obarczone wadami anatomicznymi, które prowadzą do problemów z oddychaniem, dlatego nie powinno się zakładać im obroży.

Szelki czy obroża? A może jedno i drugie?

Nie można jednoznacznie wskazać, co jest lepsze dla Twojego psa – szelki czy obroża. Tak jak zostało wspomniane, wszystko zależy przede wszystkim od osobowości Twojego pupila jego postury, a w niektórych przypadkach również jego rasy. Ty najlepiej znasz swojego czworonożnego przyjaciela, dlatego też podejmiesz najlepszą decyzję, a nasze wskazówki mogą Ci jedynie pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru. Niezdecydowanym możemy również polecić szelki z obrożą dla psa – w Internecie bez problemu znajdziesz pasujące do siebie wizualnie szelki i obroże dla psów. A gdy już dokonasz wyboru, daj nam znać, czy jesteś team szelki, czy obroża.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl