Pies zimą

0
Pies zimą

Dla psów, które mają dbających o nie właścicieli, zima może być piękną, pełną zabawy i nowych doznań porą roku. Jednak to od nas - właścicieli zależy czy nasz czworonóg przejdzie przez okres zimowy w pełni zdrowia i sił.

Zimowa aktywność z psem

Podczas spacerów czy zabaw na świeżym powietrzu musimy bacznie obserwować naszego psiaka. Zwierzęta, podobnie zresztą jak ludzie, mają różny stopień odporności na niskie temperatury. Jeśli pies drży, przestępuje z łapy na łapę czy wręcz ciągnie w stronę domu, oznacza to, że jest mu zimno i pora wracać. Ruch pomaga zwierzakom się rozgrzać, dlatego nie należy - szczególnie w czasie mrozów - pozostawiać psa przywiązanego pod sklepem czy w kojcu. Gdy ruch na zewnątrz z powodu chłodu jest ograniczony, powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi aktywność w domu. Możemy do tego wykorzystać wszelkiego rodzaju szarpaki, maty węchowe, piłki itp.

Psia zimowa higiena

Psy są w pewnym stopniu przystosowane przez naturę do niskich temperatur. Odpowiednio odżywiony, wypielęgnowany i zahartowany pies poradzi sobie z chłodem. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jeśli nie ma takiej konieczności nie wyczesujemy psu podszerstka, nie strzyżemy go na krótko, unikamy także kąpieli - zwłaszcza przed planowanym rychłym wyjściem na spacer. Pamiętać trzeba także, aby psa nie przegrzewać, ponieważ podczas gwałtownych zmian temperatur, bardzo łatwo o przeziębienie. 

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na psie łapy. Musimy pamiętać, aby po przyjściu do domu opłukać i osuszyć łapy z ewentualnej soli czy piasku. Aby nie podrażnić opuszek możemy posmarować je wazeliną lub inną przeznaczoną do tego substancją. W sklepach dostępne są także psi buciki, jednak większość psów ich nie toleruje i nie potrafi w nich chodzić.

Ubranka dla piesków

Rynek zoologiczny oferuje niezwykle szeroką gamę ubranek dla psów. Wybierając jedno z nich musimy kierować się przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem psa. Kurteczka czy sweterek najbardziej przydatna będzie dla szczeniąt, psów bez podszerstka, ras bezwłosych czy dla seniorów oraz w naprawdę złych warunkach pogodowych takich jak np. marznący deszcz. W innych przypadkach czworonogi powinny sobie poradzić bez okrycia. 

Schronienie dla psa

Bardzo ważne jest zapewnienie psom, zwłaszcza tym mieszkającym na stałe na zewnątrz, odpowiedniej budy. Powinna być ona ocieplona, wyposażona w ciepłe legowisko i koc. Najbardziej na wychłodzenie narażone są zwierzęta bytujące na małych powierzchniach takich jak kojec. To ruch pozwala psu się rozgrzać. Podczas bardzo niskich temperatur psiak winien mieć dostęp do ogrzewanego pomieszczenia.

W czasie mrozów nie należy stosować metalowych obroży, ponieważ przy dużej wilgotności czy opadach obroża taka może przymarznąć do szyi psa lub narazić go na odmrożenie.

Hipotermia u psa

W skrajnych przypadkach wyziębienia może dojść u psa do hipotermii. Jej podstawowymi objawami są: drżenie, apatia, senność, brak sił. Gdy zauważymy te oznaki psa trzeba przenieść do ciepłego pomieszczenia, dokładnie osuszyć i ogrzać kocem. Można mu także podać ciepłą wodę do picia. Kiedy jednak temperatura ciała psa spadnie poniżej 35 stopni, konieczna jest szybka interwencja lekarza. 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl