Mata węchowa - zabawa i trening w jednym

0
Mata węchowa - zabawa i trening w jednym

Maty zwykle wykonane są z miękkiego, miłego w dotyku materiału, ale mogą być także sztywniejsze, podszyte antypoślizgową tkaniną czy posiadać gumową "wycieraczkę" jako podstawę. Zabawki tego typu są często w żywych kolorach. 

Bez względu jednak na sposób wykonania każda mata spełnia podobną funkcję. Zadaniem mat jest przede wszystkim zabawa, rozładowanie napięcia u psa, pomoc mu w pozbyciu się nadmiaru energii. Dodatkowo mata pozwala na rozwijanie naturalnych umiejętności węchowych czy przygotowanie psa do bardziej zaawansowanego szkolenia.

Zabawa na macie ma największy sens, gdy pies nie jest przejedzony. Inaczej może się szybko znudzić. Przysmaki nie mogą też być zbyt dobrze ukryte - przynajmniej na początku - ponieważ psiak może stracić ochotę do zabawy i motywację. Jeśli psiak będzie traktował matę jak kolejny szarpak (większość psów jest przyzwyczajona głównie do tego rodzaju zabawek), trzeba po prostu zwiększyć atrakcyjność przekąsek. Im bardziej aromatyczne, rzadziej psu podawane, tym lepiej.

Jeśli pies będzie się naprawdę dobrze bawił, po kilkunastu minutach po prostu pójdzie spać. Trening węchowy jest dla czworonoga bardzo wyczerpujący. 

Wspólna zabawa zacieśnia więzi i pozwala na miłe spędzenie czasu ze swoim ulubieńcem. 

Maty węchowe zwykle można prać ręcznie lub w niskiej temperaturze w pralce. Nie trzeba tego robić po każdym użyciu, ale za każdym razem najlepiej matę porządnie wytrzepać, aby pozbyć się resztek jedzenia.  

Dzięki macie węchowej pies odreaguje stres, zabije nudę, a nasze kapcie czy meble pozostaną nietknięte.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl