Jakie szelki dla psa, który ciągnie na smyczy?

0
Jakie szelki dla psa, który ciągnie na smyczy?

Jeśli Twój pies ciągnie na smyczy, to wiedz, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Z tym problemem boryka się wielu właścicieli czworonogów. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wprowadzenie do Waszej codziennej rutyny odpowiednich treningów, co oczywiście wymaga czasu. Kiedy jednak Twoje naciągnięte mięśnie, nadwyrężone nadgarstki i powyrywane barki nie są już w stanie dłużej czekać, rozwiązaniem jest używanie odpowiednich akcesoriów. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie szelki dla psa, który ciągnie wybrać, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiemy i doradzimy!

Pies ciągnie na spacerze – dlaczego tak się dzieje?

Ciągnięcie na smyczy może mieć różne przyczyny. Warto poznać je wszystkie, ponieważ dopiero ich zrozumienie pozwala skutecznie walczyć z tym niepożądanym nawykiem

Twojego pupila. Zazwyczaj pies ciągnie smycz, ponieważ:

  • korzystacie ze źle dobranego sprzętu – takim przykładem może być obroża. Nie każdy pies jest w stanie ją zaakceptować, dlatego nawet najmniejszy jej nacisk może u niego powodować szarpanie i ciągnięcie na smyczy. Kolejnym częstym powodem są automatyczne smycze typu “flexi” – zasada, na jakiej działają, sprawia, że pies dostaje sygnał, że aby iść do przodu, musi ciągnąć;
  • towarzyszy mu sporo emocji – czworonogom mogą towarzyszyć różne emocje – od podekscytowania, charakterystycznego dla szczeniaków ciekawych świata, poprzez strach, a na frustracji kończąc. Ich efektem może być więc szarpanie i ciągnięcie. Zastanów się więc, czy Twój pupil nie boi się innych zwierząt lub ludzi, czy przypadkiem nie zabraniasz mu podchodzić do innych psów i wykonywać czynności charakterystycznych dla tych zwierzaków jak np. węszenie;
  • sam go ciągniesz – istnieje cienka granica pomiędzy zatrzymaniem psa, a jego ciągnięciem. Właściciele bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy i ciągnąc swoje pupila, aby ten przestał węszyć lub nie podchodził do innego psa, dają mu sygnał, że należy walczyć o swoje;
  • chce wracać do domu – czasem niektóre emocje, jak na przykład strach czy po prostu zbyt długi i męczący spacer, mogą spowodować, że Twój pupil chce jak najszybciej znaleźć się w znanym mu i bezpiecznym miejscu, jakim jest dom i jego legowiska.

Kiedy masz już podejrzenie, dlaczego Twój pies szarpie na spacerze, to eliminacja tego zachowania stanie się o wiele łatwiejsza.

Jakie szelki dla psów ciągnących?

Jest tylko jedna odpowiedź na to, jakie szelki dla psa, który ciągnie wybrać. Są to szelki spacerowe typu Easy Walk. Różnią się od pozostałych modeli tym, że zapinane są z przodu, a nie od góry. Taka konstrukcja sprawia, że w momencie, w którym pies pociągnie za smycz, automatycznie jest pociągany w drugą stronę. Same szelki składają się z dwóch obręczy – jedna, która okala klatkę piersiową w miejscu za przednimi łapami oraz drugą do niej prostopadłą, która znajduje się z przodu klatki piersiowej Twojego pupila. I to właśnie na tej drugiej części zlokalizowane jest miejsce przypięcia. Ważne, aby smycz stosowana przy tym rozwiązaniu była jak najkrótsza i nie zwijała się nad grzbietem psa. Pamiętaj, że szelki dla psa przeciw ciągnięciu nie są rozwiązaniem na stałe. Easy Walk działają wtedy, gdy pies ma je na sobie i przeciwdziałają ciągnięciu, ale nie eliminują tego zachowania. Dlatego obok odpowiednich szelek niezbędne są konsekwentne i regularne treningi. Ważny aspekt stanowi również odpowiedni dobór rozmiaru – szelki przeciw ciągnięciu Easy Walk, aby spełniały swoje zadanie, muszą być nie tylko w odpowiednim rozmiarze, ale również właściwie wyregulowane podczas pierwszego założenia.

Jaka obroża dla psa, który ciągnie?

Niektórzy właściciele czworonogów decydują się również na zastosowanie obroży uzdowej tzw. haltera. Jest to obroża zbudowana podobnie jak końska uprząż. Należy pamiętać, że nie służy ona do stosowania podczas codziennych spacerów, ale tylko do celów treningowych, dlatego nie jest tak kompleksowym rozwiązaniem, jak szelki. Ponadto do prawidłowego używania obroży uzdowej niezbędne jest również założenie klasycznej obroży lub szelek. Halter działa w ten sposób, że w momencie, w którym pies ciągnie za smycz i właściciel go pociągnie, paski zaciskają się, zmuszając czworonoga do odwrócenia się w jego stronę. Z tego też względu dla wielu jest to dość kontrowersyjna metoda.

Jaka smycz dla psa, który ciągnie

Szelki dla psa zapobiegające ciągnięciu to nie wszystko. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią smycz. W takiej sytuacji najlepsza będzie klasyczna. Pozwoli ona w błyskawiczny sposób przekazać psu wysyłany do niego sygnał “STOP” w momencie, w którym będzie ciągnął smycz. Dopilnuj, aby linka nie była wyposażona w amortyzatory – te może są komfortowe zarówno dla psa, jak i Ciebie, ale opóźniają wysyłane przez Ciebie sygnały.

Jak nauczyć psa, żeby nie ciągnął na smyczy?

Wiesz już, że korzystanie z odpowiednich akcesoriów to nie wszystko oraz to, jakie szelki dla psa, który ciągnie kupić. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad tym, co zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy. Przede wszystkim należy wprowadzić regularne treningi. Ważna jest konsekwencja, a także anielska cierpliwość. Trenować ze swoim czworonogiem możesz na różne sposoby. Jeden z nich polega na tym, że każdorazowo, kiedy jesteście na spacerze ze swoim pupilem i ten zaczyna ciągnąć, to zatrzymujesz się. Czekasz tak, dopóki pies nie poluzuje smyczy i dopiero wtedy ruszacie. Powtarzasz stale tę procedurę. W ten sposób zapewne nie zajdziecie daleko, dlatego najlepiej, aby takie treningi odbywały się w pobliżu domu. Możesz również tę metodę nieco zmodyfikować – w momencie, gdy pies ciągnie na smyczy, zamiast się zatrzymywać, zmieniasz kierunek spaceru, dzięki czemu Twój pupil zrozumie, że szarpanie oddala go od celu.

Pamiętaj o nagradzaniu swojego pupila każdorazowo, gdy prawidłowo zareaguje. Nauka przez nagradzanie buduje  pozytywne relacje, dlatego jest najskuteczniejsza. Postaraj się również, aby Wasze treningi odbywały się w ustronnym miejscu, tak, aby nikt, ani nic nie rozpraszało czworonoga. Konsekwencja i odrobina cierpliwości sprawią, że nie będziesz musiał już zastanawiać się, co zrobić by pies nie ciągnął na smyczy czy, jakie szelki dla psa, który ciągnie wybrać, bo po kilku treningach Twój pupil nabędzie umiejętność chodzenia na luźnej smyczy.

Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl