Jaki materiał na legowisko dla psa?

0
Jaki materiał na legowisko dla psa?

Nie można dokonać zakupu legowiska dla psa bez uwzględnienia tkaniny, z jakiej jest ono wykonane. To bowiem zastosowany w nim materiał będzie decydować o komforcie Twojego czworonoga i czasie, przez jaki posłanie będzie mogło mu służyć. I chociaż każdy pies jest inny – ma odmienne preferencje i temperament – to jest kilka właściwości materiałów, które powinny być zachowane niezależnie od tego, czy kupujesz legowisko dla małego, czy dużego psiaka. Źle dobrana tkanina to nie tylko nieekonomiczne rozwiązanie, które może posłużyć jedynie na kilka dni, a po tym czasie się np. zniszczyć, ale także ryzyko, że Twój czworonożny przyjaciel będzie manifestował swoje niezadowolenie z legowiska, śpiąc wszędzie tylko nie w nim. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, dowiedz się, jaki materiał na legowisko dla psa warto wybrać.

Czym powinna charakteryzować się tkanina na legowisko dla psa?

Każdy, kto zastanawia się, jakie legowisko dla psa wybrać, powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność i wytrzymałość. Szeroki wybór tego typu produktów sprawia, że posłania mogą kusić swoją estetyką, ale nie wszystkie piękne tkaniny polubią się z pazurkami Twojego pupila. Ponadto nawet najpiękniejsze legowiska, jeśli będą trudne do utrzymania w czystości, po kilku dniach zaczną straszyć swoim wyglądem. Zatem, jak dobrać legowisko dla psa pod kątem materiału, z którego jest ono wykonane? Przede wszystkim wybrać te tkaniny, które są wytrzymałe i nie poddadzą się ani dużej masie psa, ani ostrym pazurom, ale jednocześnie na tyle miękkie i przyjemne w dotyku, aby każdy pupil mógł cieszyć się spokojnym snem. Ważne, aby wykorzystane tkaniny były także łatwe do utrzymania w czystości i wodoodporne – pies bowiem nie tylko się ślini, ale czasem wraca mokry ze spaceru, a nawet może zdarzyć mu się załatwić w posłaniu swoje potrzeby fizjologiczne, szczególnie szczeniakom oraz starszym psom.

Z jakiego materiału legowisko dla psa wybrać?

Materiał na legowisko dla psa cieszący się obecnie największą popularnością to kodura. Łączy wygodę z wytrzymałością, dlatego jest idealną odpowiedzią na potrzeby Twoje i czworonoga, ale nie jedyną.  

 

 

Najpopularniejsze materiały na legowiska to:

  • kodura – jest to poliestrowa tkanina odporna nie tylko na obciążenia, rysowanie czy rozrywanie, ale również na wodę. Jedna jej strona jest pokryta warstwą PVC, która nie przepuszcza wody, natomiast druga ma chropowatą strukturę – obie z nich łatwo rozróżnisz. Oprócz wytrzymałości właściciele czworonogów doceniają w niej to, że nie wbija się w nią sierść zwierzaka, dzięki czemu nie ma potrzeby tak częstego czyszczenia, a kiedy już legowisko wymaga odświeżenia, to wystarczy mokra ścierka, aby doprowadzić je do idealnego stanu. Co ważne, kodura jest również odporna na różne warunki atmosferyczne – wystawiona na słońce nie straci koloru, dlatego legowisko wykonane z tego materiału, możesz również umieścić latem lub wiosną na tarasie czy balkonie;
  • tkanina oxford – jedną z jej stron stanowi niewidoczne pokrycie poliuretanowe (PU). Tkanina oxford ma podobne właściwości do kodury. Także jest wodoodporna, jednak różni się od niej tym, jak zachowuje się pod wpływem wody. Krople spływają po niej, jednak gdy woda znajduje się na tej tkaninie dłużej, to może trochę nasiąkać, a w przypadku kodury po nasiąknięciu, warstwa pokryta PVC zatrzyma wodę lub inną ciecz. Jeśli jednak bardziej niż na wodoodporności zależy Ci na komforcie Twojego pupila, wybierz materiał oxford, który jest bardziej miękki i przyjemniejszy w dotyku. Materiał ten łatwo poddaje się drukowaniu, stąd też jego bogactwo wzorów, a nawet możliwość personalizacji powstałego z niego legowiska np. w postaci wyszycia na nim imienia psa;
  • tkanina minky – tkanina ta jest chyba najmilszą w dotyku ze wszystkich wymienionych. Jeśli jednak szukasz czegoś wodoodpornego i łatwego w czyszczeniu, to nie będzie najlepszy wybór. Rzadko jest ona wymieniana w kontekście materiałów obiciowych stosowanych w psich legowiskach. Częściej jako ich wyściółka. Jednak w przypadku wąskiego grona psów, które cenią sobie wygodę, są delikatne, a ich kruche ciałko potrzebuje odpowiedniej amortyzacji, jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie;
  • antara – wyglądem przypomina zamsz. Wprawdzie trwałością nie dorównuje kodurze czy tkaninie oxford, ale jest na tyle odporna na zniszczenia i ścieranie, że może być śmiało stosowana jako obicie psiego legowiska. Tkanina ta też nie zaciąga się, co może być dość istotne, biorąc pod uwagę fakt, częstego kontaktu z psimi pazurami;
  • suedine – ten materiał tapicerski znany również jako mikrofaza lub alova jest odporny na ścieranie, jednak nie tak trwały, jak kodura czy tkanina oxford. Znajdujący się na jej powierzchni delikatny meszek, sprawia jednak, że jest niezwykle miękka. Sprawdzi się więc w przypadku tych pupili, które uwielbiają otulić się przyjemnym w dotyku materiałem. Jest też niezwykle odporna na działanie promieni słonecznych dlatego, jeśli znajdzie się w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu, nie straci swojego koloru, a barwy w przypadku suedine są zazwyczaj intensywne. Jej zaletą jest również łatwość utrzymania w czystości.

Warto również podkreślić fakt, że wspomniane materiały stanowią obicie dla legowiska, a nie jego wypełnienie, które również powinno być trwałe, ale przede wszystkim odporne na odkształcenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pupili o dość dużej wadze. Producenci do tworzenia wypełnień legowiska najczęściej stosują kulki silikonowe – jest to poliestrowe włókno z dodatkiem silikonu. Nie odkształca się pod wpływem ciężaru, jest bardzo komfortowe i przeciwalergiczne, co docenią właściciele psów-alergików. Można również spotkać się z wypełnieniem w postaci pianki tapicerskiej, która bardzo często stosowana jest w legowiskach ortopedycznych.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając materiały na legowiska?

Sama tkanina to nie wszystko. Aby cieszyć się posłaniem dla pupila przez długie lata, niezbędne jest zastosowanie wysokogatunkowych szwów. Mocne, syntetyczne nici to najlepszy wybór. Wybierając legowisko, sprawdź również to, czy szwy znajdują się w trudno dostępnych dla zwierzaka miejscach. Dodatkowym plusem jest również zdejmowany pokrowiec legowiska, dzięki czemu w każdym momencie można go wrzucić do pralki i wyprać.

Ile kosztuje legowisko dla psa z wytrzymałego materiału?

Najtańsze rozwiązania nie są najlepsze, gdyż zazwyczaj wiążą się ze słabą jakością materiałów użytych do ich produkcji. Tanie tkaniny wykonywane są mniej starannie, mogą zatem prezentować się niezbyt estetycznie, nie są wytrzymałe do tego stopnia, że już po kilku dniach można dostrzec pierwsze zniszczenia, a w dodatku mogą intensywnie pachnieć, zniechęcając tym samym czworonoga do położenia się na posłaniu. Warto dodać, że sam materiał to tak naprawdę połowa ceny całego legowiska – kodura i materiał suedine to jedne z najtańszych rozwiązań. Decydując się na któryś z wytrzymałych i jednocześnie komfortowych dla Twojego pupila materiałów, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 złotych, a czasem nawet wyższym. Na ostateczną cenę bowiem, oprócz użytych materiałów, będzie miała wpływ wielkość legowiska czy jego rodzaj. Uwierz, że kupno taniego legowiska za kilkadziesiąt złotych, to tylko pozorna oszczędność. Gdy będziesz musiał wymieniać je co kilka miesięcy w ciągu roku, koszty zapewnienia Twojemu czworonożnemu pupilowi miejsca do spania wzrosną do kilkuset złotych. A skoro za około 200 złotych możesz mieć produkt z wysokiej jakości materiałów, który posłuży na lata, to rachunek jest dość prosty.

Kodura, tkanina oxford, minky czy antara – jaki materiał na legowisko dla psa ostatecznie wybrać?

Ostateczny wybór tkaniny powinien być podyktowany przede wszystkim temperamentem i preferencjami Twojego pupila. Jeśli jest on niewielkich rozmiarów i uwielbia wtulać się w mięciutkie materiały, to kodura, mimo że niezwykle funkcjonalna może się nie sprawdzić. Z kolei dla pokaźnych rozmiarów psów, które uwielbiają mościć się w posłaniu, drapiąc przy tym intensywnie pazurkami, tkaniny imitujące zamsz mogą okazać się za mało trwałe i jedynym słusznym wyborem staje się wtedy kodura lub tkanina oxford. Pamiętaj, że odpowiedni materiał na legowisko dla psa to gwarancja jego komfortu i spokojnego snu, a jednocześnie zwiększenie szans na to, że pupil zamiast kanapy za każdym razem wybierze swojego legowisko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl