Jak założyć szelki psu? Instrukcja krok po kroku

0
Jak założyć szelki psu? Instrukcja krok po kroku

Szelki to w wielu przypadkach zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa dla klasycznej obroży, dlatego świadomi właściciele czworonogów coraz częściej stawiają na to rozwiązanie podczas codziennych spacerów. Jedyne co powstrzymuje przed ich zakupem to brak wiedzy na temat tego, jak prawidłowo założyć szelki dla psa. Instrukcja, którą poniżej prezentujemy, nie tylko wskaże Ci, jak powinien wyglądać ten proces, ale również, jakie rodzaje szelek są dostępne na rynku, jak je odpowiednio dopasować i wyregulować. Z naszymi wskazówkami zechcesz natychmiast pozbyć się dotychczas używanej obroży, a zakładanie szelek psu stanie się dla Ciebie banalnie proste, a dla Twojego pupila przyjemne.

Rodzaje szelek dla psów

Zanim dowiesz się, jak ubrać szelki dla psa, najpierw trzeba dobrać odpowiedni produkt, uwzględniając Wasze codzienne aktywności. Każdy z dostępnych na rynku produktów jest bowiem dostosowany do konkretnych okazji.

 

 

 

 

 

 

Szelki dla psa – rodzaje:

  • szelki spacerowe – jest to najpopularniejszy model szelek, stosowany podczas codziennych spacerów. Sprawdza się zarówno podczas krótkich i szybkich spacerów wokół osiedla, jak i przy dłuższych wędrówkach. Szelki te są zazwyczaj wykonane z dość elastycznych i jednocześnie wytrzymałych materiałów. Nie są zbyt mocno rozbudowane. Jeśli jednak Ty i Twój pupil jesteście aktywni, to ten rodzaj może nie spełnić Waszych oczekiwań. Atutem szelek spacerowych jest natomiast ich cena;
  • szelki sportowe – to propozycja nie tylko dla sportowców, ale dla każdego właściciela, który chce zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi maksimum komfortu. Jest do droższe rozwiązanie niż szelki spacerowe, ale również bardziej wytrzymałe i praktyczne. Sportowe wersje wykonane są z lekkich, oddychających i bardziej elastycznych materiałów, tak by podczas aktywności zapewnić maksimum swobody. Można wśród nich wyodrębnić szelki do biegania oraz szelki zaprzęgowe;
  • szelki profesjonalne – są to szelki do zadań specjalnych, stosowane w konkretnych przypadkach. Noszą je zazwyczaj psy policyjne, ratownicze, tropiące czy psy przewodnicy, asystujące osobom niewidomym lub niedowidzącym;
  • szelki samochodowe – jak sama nazwa wskazuje, zapewniają bezpieczeństwo Twojemu pupilowi podczas podróży autem.

Jak dopasować szelki dla psa?

Zakładanie szelek psu będzie przebiegało sprawniej, gdy ich rozmiar będzie odpowiednio dobrany do wymiarów Twojego pupila. Na rynku dostępna jest rozmiarówka od XXS do XL. Zanim zdecydujesz się na konkretny rozmiar, dokonaj następujących pomiarów, najlepiej podczas odpoczynku psa, kiedy znajduje się w pozycji leżącej:

  • obwód szyi – należy dokonać go w najszerszym miejscu,
  • obwód klatki piersiowej – mierzymy zaraz przy łapach w najszerszym miejscu,
  • odległość od obwodu szyi do obwodu klatki piersiowej – dla pewności można dokonać go zarówno od góry (pasek plecowy), jak i dołu (pasek piersiowy).

Prawidłowo dobrany rozmiar będzie umożliwiał włożenie pod szelki dwóch palców. Jeśli wyniki Twoich pomiarów wypadają pomiędzy dwoma rozmiarami, weź pod uwagę budowę swojego psa – w przypadku muskularnej budowy wybierz większy rozmiar, natomiast mniejszy, gdy sylwetka Twojego psa jest drobna i smukła. Możesz również uwzględnić to, jak bardzo bujna jest sierść Twojego czworonożnego przyjaciela, szczególnie zimą. Kiedy już wybrany został odpowiedni rodzaj i rozmiar, można śmiało przejść do instrukcji, jak założyć szelki dla psa.

Jak założyć psu szelki? Instrukcja krok po kroku

Im wcześniej pies zapozna się z szelkami i procesem ich zakładania, tym sprawniej pójdzie oswajanie go z tą czynnością.

Szelki dla psa – jak zakładać? Instrukcja krok po kroku.

  • Krok 1 – pokaż pupilowi jego nowe szelki, daj mu czas na zapoznanie się z ich zapachem i oswojenie.
  • Krok 2 – jeśli widzisz, że Twój pupil nie jest przekonany do nowego nabytku, to zachęć go smakołykiem.
  • Krok 3 – podejmij próbę włożenia szelek. Sposób będzie zależał w dużej mierze od rodzaju, modelu oraz producenta szelek. Stosowane są różne rozwiązania – niektóre z nich przekłada się przez głowę i zapina po obu bokach psa, inne zapina się na grzbiecie, co wymaga przełożenia łap pupila przez otwory do tego przeznaczone, a jeszcze inne mają ułatwienie w postaci zapięcia na szyi, dzięki czemu nie ma potrzeby przekładania szelek przez głowę.
  • Krok 4 – po założeniu nie zapomnij nagrodzić swojego czworonożnego przyjaciela i sprawdź, czy szelki dobrze na nim leżą.
  • Krok 5 – jeśli jest potrzeba, wyreguluj szelki.

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć szelki dla yorka i pozostałych przedstawicieli małych ras, to zapewniamy Cię, że jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku dużych ras. Yorka, maltańczyka możesz po prostu wziąć na ręce i wciągnąć mu delikatnie szelki. Są to rasy, które uwielbiają zabawę i raczej nie mają problemów z zakładaniem szelek.

Samochodowe szelki dla psa – jak ubrać w dwóch prostych krokach?

Aby pupil mógł podróżować bezpiecznie w samochodzie, powinieneś zapewnić mu ochronę w postaci specjalnych szelek dla psa. Ich montaż jest dziecinnie prosty!

  • Krok 1 – szelki załóż w ten sam sposób co używane przez Ciebie szelki spacerowe, a następnie odpowiednio je wyreguluj.
  • Krok 2 – jeden koniec smyczy umieść w zapięciu znajdującym się na szelkach, a drugi koniec zaczep o system ISOFIX znajdujący się w siedzeniu lub o uchwyt znajdujący się w bagażniku.

Jesteście gotowi do drogi!

Jak wyregulować szelki dla psa?

Wiesz już, jak zakładać szelki psu. To jednak nie wszystko. Po założeniu niezbędne jest ich wyregulowanie. Zbyt luźne szelki mogą bowiem doprowadzić do sytuacji, w której Twój pupil wyswobodzi się z nich podczas spaceru i podejmie próbę ucieczki, a zbyt ciasne będą go obcierały i uniemożliwiały swobodne ruchy. Wtedy spacer zamiast przyjemnością stanie się dla niego męczący, a nawet bolesny. W celu wyregulowania szelek włóż palce pod nie – jeśli mieszczą się dwa, to szelki leżą idealnie, jeśli jeden to musisz je trochę poluzować, a gdy więcej – nieco mocniej zacisnąć.

Jak ubrać psu szelki? Cenne wskazówki

Podczas zakładania psu szelek należy przede wszystkim zachować spokój, zwierzęta bowiem wyczuwają Twój stres, a to nie ułatwia zadania. Bądź konsekwentny i nawet jeśli Twój pupil nie chce współpracować, to codziennie podejmuj próbę założenia szelek. Jeśli uda Ci w końcu je włożyć, to nagradzaj pupila i przede wszystkim pozwól mu się przejść w nich po mieszkaniu. To pozwoli ocenić, czy nie ograniczają one w żaden sposób ruchów. W tym celu możesz również zainicjować zabawę, ale tylko w sytuacji, w której widzisz, że pies czuje się w nich miarę swobodnie. Pamiętaj, że gdy pies się wyrywa podczas prób zakładania szelek, to nie rób nic na siłę, zrezygnuj i podejmij kolejną próbę, gdy się uspokoi lub następnego dnia.

Jak założyć szelki psu? Krótkie podsumowanie

Mamy nadzieję, że ta krótka instrukcja, jak zakładać szelki dla psa, sprawi, że więcej właścicieli czworonogów zdecyduje się na zakup szelek, aby przekonać się, że nie jest to wcale takie trudne. Tak naprawdę najistotniejsza nie jest wcale wiedza na temat tego, jak założyć szelki psu, ale dobór odpowiedniego rozmiaru. Resztę załatwi konsekwencja i odrobina cierpliwości. Szczeniaki szybciej przyzwyczajają się do nowych doświadczeń, dlatego pamiętaj, że im szybciej zdecydujesz się na zakup szelek i podejmiesz pierwsze próby ich założenia, tym szybciej osiągniesz pierwsze sukcesy. Kiedy już pies oswoi się z szelkami, a Ty zdobędziesz wprawę w ich zakładaniu, to cały proces nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście sekund!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl