Jak pielęgnować psią sierść w domu?

0
Jak pielęgnować psią sierść w domu?

Jak dbać o sierść psa w domu? Podpowiadamy!

Gęsta i błyszcząca lub matowa, skołtuniona i pozbawiona blasku. Psia sierść wiele może powiedzieć o stanie zdrowia Twojego pupila. Tylko regularne kąpiele, czesanie i odpowiednio dobrane szampony i odżywki zapewnią mu zdrowie i piękny wygląd, dlatego niech w Twoim harmonogramie nie zabraknie miejsca na regularne zabiegi pielęgnacyjne. Z naszymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak dbać o sierść psa w domu, bez problemu poradzisz sobie z kompleksową pielęgnacją swojego czworonożnego przyjaciela.

Na czym polega pielęgnacja psa?

Pielęgnacja sierści psa obejmuje kąpiel, czesanie oraz odpowiednią suplementację. Tylko regularnie wykonywane zabiegi zapewnią odpowiedni wygląd i zdrowie Twojemu pupilowi, dlatego warto skupić się nie tylko na tym, jak dbać o sierść psa w domu, ale również na tym, jak często wykonywać poszczególne czynności. Codzienne szczotkowanie pozwala usunąć martwe już włosy, które zalegając, mogłyby stać się idealną pożywką dla pasożytów, a w przypadku większej wilgotności powietrza spowodować choroby grzybicze. Ponadto skrupulatnie wyczesując sierść, jesteś w stanie dostrzec wszelkie zmiany skórne, ukąszenia kleszcza, niezagojone rany i odpowiednio zareagować. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy pies jest fanem kąpieli i czesania, natomiast stopniowe oswajanie zwierzaka z tymi czynnościami już od pierwszych miesięcy życia sprawi, że będzie to dla niego czysta przyjemność. Warto więc w zabiegi pielęgnacyjne wplatać elementy zabawy, szczególnie w przypadku szczeniaków. Niechęć psa do czesania może być również spowodowana źle dobranymi akcesoriami. Niewystarczająco miękkie włosie w szczotce może sprawić, że pupil będzie odczuwał nieprzyjemne szarpanie czy ciągnięcie. Wymień wtedy szczotkę na nową i uczyńcie czesanie przyjemnym. 

Pielęgnacja sierści psa w zależności od jej rodzaju

Sierść psa może być krótka, długa, szorstka, jedwabna lub kręcona. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji. Szampony i odżywki dla psa, a także wszelkie akcesoria jak trymery, szczotki, grzebienie powinny być zatem dostosowane zarówno do potrzeb, jak i rodzaju sierści – jej gęstości, długości i struktury.

 

 

Pielęgnacja sierści długiej

Długa i gęsta sierść u psa prezentuje się zjawiskowo, ale niestety kosztem licznych kołtunów i wzmożonych działań pielęgnacyjnych. Przy czesaniu tych ras, które mają długą sierść, należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności robić to pod włos. A czym czesać psa o długiej sierści? Warto do tego używać szczotki z naturalnym włosiem, ewentualnie drucianej. Właściwe szczotkowanie zawsze powinno odbywać się od przedniej do tylnej części tułowia z uwzględnieniem kierunku wzrostu sierści. W ostatnim etapie należy pupila położyć na boku i jedną ręką przejeżdżać szczotką, a drugą wygładzać przeczesaną sierść. Tak przeprowadzony zabieg pozwoli uniknąć kołtunienia się włosów i zapewni pięknie prezentującą się sierść. Szczotkować swojego pupila warto kilka razy w tygodniu, a w niektórych przypadkach nawet codziennie. Kąpiele natomiast powinny odbywać się regularnie, jednak najrzadziej jak się tylko da.

Krótka sierść psa - pielęgnacja

Krótka sierść nie zawsze będzie wiązać się z mniej wymagającymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre psy z krótką i gładką sierścią wymagają bowiem dodatkowo regularnego podcinania i usuwania podszerstka. Częstotliwość wykonywania takiego zabiegu w dużej mierze zależy od konkretnej rasy. Bardzo ważne jest to, aby krótkowłose zwierzaki kąpać tylko i wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Długi czas regeneracji ochronnej warstwy tłuszczowej sprawia, że ten sposób pielęgnacji nie jest zalecany takim czworonogom. Szczotkowanie jest o wiele prostszą czynnością niż w przypadku długiej sierści i nie jest tak czasochłonne. A czym czesać psa krótkowłosego? Najlepiej szczotką z krótkim i twardszym włosiem lub krótkimi ząbkami. Czesanie psa z krótką sierścią może odbywać się raz w tygodniu. Należy jednak wziąć pod uwagę inne uwarunkowania jak na przykład jej struktura czy gęstość i jeśli jest taka potrzeba zwiększyć częstotliwość szczotkowania do dwóch, a nawet trzech razy w tygodniu. Twój przyjaciel będzie Ci wdzięczny za takie domowe psie SPA.

Pielęgnowanie psa z szorstką sierścią

W przypadku szorstkiej sierści nie zaleca się trymowania, ponieważ może ono doprowadzić do przerostu podszerstka, a tym samym szorstką sierść zamienić w miękką i wypłowiałą. Psy szorstkowłose powinny być także często szczotkowane, najlepiej metalowymi szczotkami, które z łatwością poradzą sobie z usunięciem luźnych włosów. Jeśli więc Twój pupil jest jamnikiem szorstkowłosym lub foksterierem często go szczotkuj, zawsze zaczynając od czesania pod włos, a kończąc na szczotkowaniu zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Powtarzaj tę czynność kilka razy w tygodniu. Kąpiele ograniczaj do niezbędnego minimum, a jeśli już zaistnieje taka konieczność, pamiętaj o dostosowaniu szamponu do rodzaju sierści Twojego pupila.

Pielęgnacja sierści kręconej

Kręcona sierść jest jedną z najbardziej wymagających. Nie dość, że łatwo powstają na niej kołtuny, to w dodatku charakteryzuje ją dość duża przyczepność, łatwo więc zbiera się na niej brud. I o ile nie zaleca się psów każdej rasy zbyt często kąpać, tak te, które mają kręconą sierść, wymagają tych zabiegów częściej niż pozostałe. Nieodzownym elementem jest również codzienne rozczesywanie sierści. Aby zrobić to dokładnie, najpierw warto zwilżyć sierść odpowiednimi preparatami i dopiero wtedy za pomocą grzebienia o szerokim rozstawie zębów rozpocząć czesanie psa. Jeśli jesteś więc właścicielem czworonoga takiej rasy jak np. pudel, bolończyk, czy czarny terier rosyjski możesz również wyposażyć się w specjalną szczotkę zwaną pudlówką.

Co na sierść dla psa? Niezbędne kosmetyki i akcesoria

Nie ma mowy o odpowiedniej pielęgnacji bez kosmetyków i akcesoriów. Te najważniejsze to:

  • szczotki i grzebienie – to podstawowe akcesoria do pielęgnacji psiej sierści. Źle dobrane do rodzaju sierści mogą wyrządzić krzywdę psiakowi, podrażniając jego skórę. Dla długiej sierści zaleca się szczotki o długich i wytrzymałych zębach, natomiast w przypadku krótkiej – twardszym włosiem lub krótkimi ząbkami. W przypadku wymagającej kręconej sierści należy postawić na tzw. pudlówki lub grzebienie z szerokim rozstawem zębów;
  • szampony – w zależności od rodzaju sierści i Twoich oczekiwań należy dobrać odpowiedni szampon. Weź pod uwagę długość, strukturę i umaszczenie sierści Twojego pupila. Przy wyborze uwzględnij wszelkie alergie i problemy skórne. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy – czy chcesz, aby sierść łatwiej się rozczesywała czy ograniczyć jej wypadanie. Na rynku dostępne są preparaty, które poradzą sobie z wieloma przypadłościami i w odmienny sposób zadziałają na sierść Twojego czworonożnego przyjaciela;
  • odżywki – klucz doboru odpowiedniej odżywki jest taki sam, jak w przypadku doboru szamponu, należy uwzględnić rodzaj sierści i oczekiwane efekty.

Ponadto może przydać się furminator, które świetnie poradzi sobie z usuwaniem podszerstka, a także filcak, gdy sierść Twojego pupila jest długa i mocno się kołtuni oraz zbija.

Linienie psów a pielęgnacja sierści

Wypadanie sierści u psów ma miejsce dwa razy w roku – wiosną i jesienią, kiedy to pies “wymienia” sierść na nową, dostosowaną do panujących warunków atmosferycznych. Wzmożone wypadanie sierści u psów wiąże się jednocześnie z częstszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które umożliwią pozbywanie się na bieżąco martwych włosów, ustępując miejsca nowym. W tym okresie postaraj się codziennie szczotkować swojego pupila i jeśli to możliwe zwiększyć częstotliwość jego kąpieli. Możesz natomiast na czas linienia odejść od stosowania odżywek, ponieważ w momencie gubienia sierści nie będą spełniać swojej funkcji. To zagwarantuje nie tylko zdrowie i piękny wygląd Twojego czworonożnego przyjaciela, ale także sprawi, że wypadająca sierść u psa nie będzie zalegać na Twojej kanapie, ulubionym fotelu i w całym mieszkaniu czy domu.

Jak dbać o psa i jego sierść zimą?

Zima jest szczególnie uciążliwa dla posiadaczy czworonogów o długiej sierści, ponieważ ta pod wpływem wilgoci i śniegu częściej niż w letnich miesiącach plącze się i prowadzi do powstawania trudnych do rozczesania kołtunów. Dlatego też w tym okresie tak ważne jest regularne czesanie psa. Nieuniknione są również regularne kąpiele – te jednak dotyczą tylko i wyłącznie czworonogów, które należą do ras długowłosych. W przypadku psów z krótką sierścią kąpiele w zimie nie są wskazane ze względu na długi proces schnięcia oraz odbudowywania się warstwy ochronnej. W przypadku długowłosych zwierzaków kąpiele powinny odbywać się tylko i wyłącznie po wieczornym spacerze, tak aby Twój pupil miał całą noc na wyschnięcie.

Psia sierść – jak dbać o psy latem?

Mimo że kąpiel i czesanie psów latem niewiele różni się od zabiegów wykonywanych w innych porach roku, to trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają szczególne znaczenie, wtedy, gdy z nieba leje się żar. Tak jak zimą psia sierść chroni Twojego pupila przed chłodem, tak latem przed upałem i promieniami UV, dlatego nie należy go w tym okresie zbyt krótko strzyc. Szczególnie jest to ważne w przypadku psów posiadających podszerstek. Gdy nie masz pewności czy i jak skracać sierść Twojego czworonożnego przyjaciela, to zawsze możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnego groomera. Strzyżenie to jednak nie wszystko. Podczas wysokich temperatur psia sierść łatwiej się wysusza i łamie, dlatego niezbędne jest odpowiednie nawilżenie. Właściwa odżywka dla psa z olejkiem  zadba o nawilżenie, zapewniając elastyczną i błyszczącą sierść. Kąpiele i wyczesywanie psa w tym okresie nie różni się znacząco od zabiegów wykonywanych zimą czy jesienią.

Pielęgnacja psów - najczęściej popełniane błędy

Niestety źle przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne mogą przyczynić się do problemów skórnych u Twojego czworonożnego przyjaciela. Do najczęściej popełnianych błędów należy:

  • niewłaściwie dobrana szczotka do sierści – wybór odpowiedniej szczotki dla psa przysparza wielu problemów. Najczęściej kupowane są szczotki ze zbyt długimi i twardymi ząbkami lub włosiem. Przed zakupem warto skonsultować swój wybór z weterynarzem lub hodowcą, dzięki czemu unikniesz podrażnienia skóry Twojego pupila źle dobraną szczotką czy grzebieniem;
  • nieodpowiedni szampon – często podczas kąpieli swoich czworonogów właściciele stosują pierwszy lepszy szampon dla psa lub co gorsza, szampon dla ludzi. Psy mają nieco wyższe pH niż ludzie, a poza tym ich skóra może źle zareagować na składniki zawarte w tych produktach, dlatego absolutnie nie należy ich stosować, a szampon przeznaczony dla zwierząt należy dobrać odpowiednio do potrzeb danego czworonoga;
  • złe strzyżenie – strzyżenie psa to nie tylko kwestia estetyczna. Zbyt krótka sierść nie będzie bowiem odpowiednią ochroną dla psa na przykład podczas upałów. Jest to na tyle skomplikowana czynność, że warto powierzyć ją specjalistom i zapisać swojego pupila do salonu groomerskiego.

Suplementy - w trosce o lśniącą i zdrową sierść

O sierść psa należy zadbać także od wewnątrz, dlatego ważnym elementem jej pielęgnacji jest odpowiednia dieta bogata w białka, które są składnikiem budulcowym sierści. Ponadto warto dostarczać mu kwasy omega 3 i 6, a także cynk i biotynę. Można to robić za pomocą specjalnych suplementów diety lub gdy Twój pupil ich nie akceptuje – przysmaków bogatych w te składniki.

Przy odpowiednim przygotowaniu kąpiel i czesanie psa to przyjemność!

Regularne czesanie psa i inne zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść Twojemu pupilowi same korzyści. Odpowiednio dobrana szczotka dociera do warstwy skóry, delikatnie ją masując. W ten sposób pobudzane jest mikrokrążenie, a dzięki temu sierść psa rośnie gęsta i zdrowa. Kąpiele i szczotkowanie to również pozbycie się martwych włosów, które mogłyby powodować stany zapalne. A gdy drażni Cię sierść w domu i w okresie, kiedy pies linieje, zastanawiasz się, jak się jej pozbyć, to rozwiązaniem jest właśnie regularne jej wyczesywanie. W dodatku, jeśli Twój pupil jest obyty z tymi czynnościami już od pierwszych miesięcy życia, to zapewne oddaje się im z przyjemnością. Kiedy wiesz już, jak czesać psa i jak często go kąpać, możesz robić to samodzielnie w domu. Takie zabiegi pielęgnacyjne nie zajmą Ci zbyt wiele czasu. Warunkiem jest regularność. Pamiętaj jednak, że każdy psiak ma swoje potrzeby i ostateczne formy dbania o jego sierść i częstotliwość przeprowadzania tych czynności powinny być dostosowane do niego. W razie wątpliwości zawsze można poprosić o konsultację weterynarza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl