Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

0
Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Smycz jest niezbędnym akcesorium dla każdego psa. Bez względu na to czy pies większość czasu spędza w mieszkaniu i tylko kilka razy dziennie wychodzi na spacer, czy też całymi dniami biega po ogrodzie. Wychodzenie poza obszar, na którym czworonóg przebywa na co dzień, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psiaka. Każdy pies potrzebuje nowych bodźców, zapachów, kontaktu z innymi psami. 

Aby taki spacer był bezpieczny zarówno dla psa, jak i dla otoczenia, konieczna jest właściwie dobrana smycz. Wybierając smycz musimy pamiętać, że pełni ona głównie funkcję praktyczną, a jej celem jest kontrola zachowania psa i jego bezpieczeństwo. Aby zwiększyć widoczność naszego psa, możemy wybrać smycz z elementami odblaskowymi, dzięki czemu będzie on z daleka zauważalny przez kierowców po zmroku.

Podczas zakupy smyczy powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału, z którego jest wykonana, trwałość karabińczyków, łączeń czy kółek, szerokość taśmy czy skórzanego paska. Ważne jest także jak smycz zachowuje się w praniu i czy łatwo ją wyczyścić.

Szerokość smyczy powinna być dostosowana do wielkości psa. Dla mniejszych ras wystarczą te węższe, natomiast duży pies powinien chodzić na grubszej smyczy. Dzięki właściwemu doborowi unikniemy sytuacji, gdy pies nam się zerwie ze smyczy lub, gdy smycz zrani nas w rękę - zbyt wąska smycz może przeciąć skórę. 

Długość smyczy również powinna być dopasowana indywidualnie do psa i jego temperamentu oraz celów spacerów. Krótka smycz pozwala na mniejszy zakres ruchu czworonogowi i znacznie ogranicza jego możliwości swobodnego poznawania terenu. Krótkie smycze lepiej sprawdzają się w miejscach o natężonym ruchu, dużej ilości przechodniów. Smycze automatyczne natomiast są bardziej odpowiednie na dużych, otwartych przestrzeniach. Ten rodzaj smyczy będzie właściwy dla większości psów dorosłych, już ułożonych. Smycz automatyczna nie daje wystarczającej możliwości korekty zachowań młodych psiaków. Dobierając długość smyczy powinniśmy wziąć pod uwagę także wzrost właściciela.

Wybór smyczy jest ogromny - od zwykłych spacerowych po smycze ze specjalnym przeznaczeniem np. do biegania czy na rower.

Na rynku można spotkać szeroką gamę wzorów, kolorów smyczy i materiałów, z których są wykonane. Najważniejsze jednak, aby smycz nie plątała się, była trwała i zapewniała bezpieczeństwo naszemu psu, otoczeniu i nam samym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl