Jak dbać o psa podczas upałów?

0
Jak dbać o psa podczas upałów?

W ostatnim czasie lata bywają naprawdę upalne. Wysokie temperatury męczą nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Psy mają ograniczoną możliwość oddawania ciepła z organizmu - robią to poprzez zianie, co sprawia, że upał jest dla nich bardzo uciążliwy.

Aby pomóc przetrwać naszemu czworonogowi letnie temperatury musi pamiętać o kilku zasadach.

Nie należy wychodzić z psem na długie spacery w południe, kiedy żar leje się z nieba. Na każe wyjście warto wziąć ze sobą butelkę/miskę z wodą. Dobrze też wybierać zacienione miejsca. Podczas spaceru nie należy prowadzać psa po asfalcie, kamieniach, betonie czy innych nagrzanych powierzchniach. Absolutnie nie dozwolone jest pozostawianie psa przed sklepem czy w zamkniętym samochodzie. Upał zabija.

Długa sierść, wbrew pozorom, chroni psa również przed słońcem, dlatego nie wolno wygalać sierści do gołej skóry. Psy krótkowłose lub bezwłose narażone są na poparzenia znacznie bardziej i ich przebywanie na słońcu winniśmy ograniczyć do koniecznego minimum.

Psy o spłaszczonych pyskach znacznie gorzej znoszą wysokie temperatury. Ich oddawanie ciepła z organizmu jest utrudnione z powodu budowy anatomicznej i na nie powinniśmy w szczególności uważać. Również psi seniorzy źle znoszą gorąco. O nich należy wyjątkowo zadbać, dzięki czemu będą mniej narażone na udar czy atak serca.

Każdy pies musi mieć nieograniczony dostęp do wody. Duże psy potrzebują nawodnienia jeszcze bardziej, dlatego płyny powinny być stale wymieniane i uzupełniane. Do wody dla psiaka nie należy dodawać kostek lodu, ponieważ może to się skończyć przeziębieniem. Warto też zwrócić uwagę na ilość i jakość podawanego pokarmu. Podczas upałów psy nie potrzebują zbyt kalorycznych posiłków. Lepiej, aby były bogate w mikroelementy.

Nawet czworonogi pozostające przez dłuższy czas same w domu w czasie tropikalnych temperatur, winny być objęte szczególną troską. Zawsze trzeba pamiętać o pozostawieniu im odpowiedniej ilości wody oraz o dostępie do powierzchni wyłożonej np. kafelkami, która pozwala psu się choć odrobinę schłodzić. W klimatyzowanych pomieszczeniach trzeba zwrócić uwagę, aby psiak nie był narażony na zbyt niską temperaturę.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w matę chłodzącą, na której pies może odpocząć od gorąca. Trzeba jednak pamiętać, aby zwierzaka nie przeziębić w ten sposób. 

Sygnałami świadczącymi o możliwości udaru słonecznego u psa są: apatia, duszności, płytki oddech, język nienaturalnie wysunięty, zaburzenia ruchu. Wówczas musimy działać szybko. Należy umieścić zwierzę w chłodnym miejscu, zwilżyć ręcznik zimną wodą i owinąć nim psa i natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl