O nasze czworonogi powinniśmy dbać przez cały rok. Niestety w natłoku codziennych zajęć, trudno nieraz znaleźć na to czas. Z pomocą przychodzą tu profesjonaliści czyli psi fryzjerzy i groomerzy. Teraz jednak, gdy pandemia ograniczyła wyjścia i kontakty, a jednocześnie spowolniła nieco tempo naszego życia, powinniśmy samodzielnie nadrobić zaległości związane z psią higieną.
Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Jeśli chcemy by pielęgnacja pupila przebiegła bezstresowo zarówno dla nas, jak i dla naszego psa, powinniśmy poczynić szczególne przygotowania. Zanim przystąpimy do obcinania pazurów czy czesania, musimy wyprowadzić psa na długi spacer. Wróci wówczas zrelaksowany, przyjemnie zmęczony, a dzięki temu spokojniejszy. Najlepiej, gdyby w domowych zabiegach spa towarzyszyła nam druga osoba. Będzie mogła przytrzymać psa, podać mu smakołyk czy pogłaskać, gdy czworonóg zacznie się niecierpliwić.
Najpierw przyjemne czesanie
Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej zacząć od czesania. Te mniej lubiane - jak obcinanie pazurów - lepiej zostawić na sam koniec. Sposób czesania zależy od rodzaju sierści. W przypadku ras gładkowłosych zabieg będzie polegał na wyczesaniu martwej okrywy. Posłużyć może do tego np. furminator czy gumowa rękawiczka. U ras długowłosych natomiast będziemy musieli psa dokładnie wyczesać od samej skóry do końca włosa. Nieregularne czesanie - zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest wilgotno i psia sierść może chłonąć wodę - przyczynia się do przeziębienia lub zakażenia bakteryjne.
Skracanie pazurów
Zabieg ten możemy wykonać sami, jednak konieczna jest ostrożność i chociaż podstawowa wiedza na temat budowy psiego pazura. Musimy być szczególnie ostrożni, aby nie przyciąć pazurków zbyt krótko. Częstotliwość przycinania pazurów zależy od wielkości psa, twardości pazura, podłoża, po którym zwierzę się porusza, tempa ścierania.
Higiena psiego uzębienia
Chociaż dla wielu osób może to być zaskakujące, to psu można i należy myć zęby. Nagromadzony kamień może prowadzić do dyskomfortu i wielu schorzeń. Istnieją specjalne pasy i szczotki do zębów dla czworonogów. Kosmetyki przeznaczone do higieny psiego uzębienia nie wymagają płukania, nie wywołują także zatrucia w przypadku połknięcia. Pielęgnację, aby była skuteczna, należy wykonywać regularnie czyli przynajmniej raz w tygodniu.
Zadbajmy o łapy
Po zimie psie łapy mogą być w nieco gorszej kondycji. Spacery po posypanych piaskiem chodnikach u wielu czworonogów wysuszyły opuszki. Aby przywrócić komfort naszemu psu, można łapy nieco natłuścić i nawilżyć specjalnymi preparatami.
Karina Kot
Uzębieniem czy pazurami staram się sama regularnie zajmować, jednak kiedy posiada się 60 kilogramowego psa, to mycie i czesanie staje się problemem. Latem przydaje się basen, ale żeby futro mojego czworonoga wyglądało jak najlepiej przez cały rok, zabieram go regularnie do psiego fryzjera. W Toruniu najbardziej przypasował nam https://siersciuch.com/ i myślę, że jak piesek się do jakiegoś miejsca przyzwyczai, to można z łatwością zadbać o jego wygląd i komfort.