Czy psy się pocą?

0
Czy psy się pocą?

Czy psy pocą się jak ludzie?

Na pewno nie raz zastanawialiście się czy psy się pocą. Nie jest to może widoczne na pierwszy rzut oka, ale tak. Psi system wydalania ciepła jest mniej wydajny niż nasz. Psy także narażone są na udar cieplny czy słoneczne poparzenia. Dlatego czworonogi, podobnie, jak ludzie, muszą pozbywać się z organizmu nadmiaru ciepła oraz chłodzić się. 

Psie gruczoły potowe

Gruczoły potowe u psa znajdują się w zupełnie innych miejscach niż u człowieka. U ludzi rozmieszczone są niemal na całym ciele. U psów wygląda to zupełnie inaczej. Głównym skupiskiem gruczołów potowych u psa są łapy. Gdy jest naprawdę gorąco psie opuszki mogą zostawiać nawet wilgotne ślady na podłodze.

Jak poznać, że psu jest gorąco?

Najbardziej widoczną oznaką, że psu jest bardzo ciepło jest dyszenie. W ten sposób czworonogi pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu. Dyszenie poprawia też przepływ krwi i dotlenia ją, dzięki czemu temperatura psiego ciała szybciej spada. Gdy pies zaczyna ziać, trzeba mu na to pozwolić. Kagańce, które ograniczają możliwość dyszenia są szkodliwe. Psy pocą się także przez opuszki łap. Stąd nie raz charakterystyczny zapach psich łap.

W jaki sposób schłodzić psa?

Jest wiele sposobów by obniżyć temperaturę psiego ciała. Gdy upał doskwiera, można obłożyć pupila wilgotnym ręcznikiem. Psy lubią też lody. Oczywiście muszą być one odpowiednio przygotowane np. z owoców czy warzyw. W gorące dni psy chętniej wchodzą do wody. Nie musi to być kąpiel, wystarczy schłodzenie łap. W czasie, gdy słońce najmocniej przygrzewa, należy ograniczyć długość spacerów. Trzeba także zwrócić uwagę, by pies nie stąpał po rozgrzanym asfalcie. Pamiętajmy, aby zabierać ze sobą wodę i nigdy nie zostawiać psa samego w nagrzanym samochodzie czy na słońcu np. przed sklepem.

Latem pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca do odpoczynku. Podczas wysokich temperatur zrezygnujmy z kagańców - zwłaszcza tych ograniczających swobodne dyszenie. Psy z krótką sierścią czy włosem są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne. Nie zabierajmy ich, więc na długie spacery w południe. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl