Pies w domu to nie powód, żeby rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Wystarczy odrobina chęci, znalezienie odpowiedniej bazy noclegowej, gdzie czworonożni przyjaciele są mile widziani i starannie spakowany bagaż. Kiedy odpowiednio wcześniej wszystko zaplanujesz, wakacje z pupilem będą nie tylko przyjemne, ale również w pełni bezpieczne. W przygotowaniach na pewno przyda się przygotowana przez nas lista. Znajdziesz na niej wszystko to, co powinieneś zabrać na urlop z psem.
Podróżowanie z psem – co zabrać na wyjazd?
Obecnie jest coraz więcej hoteli, pensjonatów i innych noclegów przyjaznych czworonogom. Nawet wyjazd za granicę z psem nie stanowi dziś większego problemu. Kluczem do udanego urlopu jest jednak zadbanie o niezbędne akcesoria dla Twojego pupila i odpowiednio wcześniej zaplanowany wyjazd. Upewnij się, czy miejsce, które wybrałeś na wyjazd z psem, jest nie tylko przyjazne czworonogom, ale czy nie znajduje się, gdzieś w pobliżu miejsc, w których odbywają się na przykład głośne imprezy. To mogłoby niestety wywołać duży stres u tych bardziej lękliwych pupili. Sprawdź, czy hotel nie pobiera dodatkowych opłat za czworonoga, a jeśli tak, to jakiej wysokości są to kwoty. Jeśli jesteś właścicielem większego psa, to upewnij się, czy taki również jest mile widziany, zdarza się bowiem, że niektóre hotele akceptują małe rasy jak maltańczyk czy york, ale już niekoniecznie owczarki niemieckie, labradory i innych przedstawicieli większych ras. Ważny jest również kierunek podróży, jeśli wybór padł na góry, to musisz skrupulatnie sprawdzić, czy w każde z nich wyjdziesz ze swoim pupilem, ponieważ niektóre parki narodowe nie zezwalają na wprowadzanie czworonogów. Z kolei wyjazd za granicę z psem będzie wymagał od Ciebie zabrania dodatkowo paszportu. Kiedy wiesz już, gdzie pojechać z psem na wakacje i masz wybrane miejsce noclegowe, to pora dowiedzieć się, co zabrać na wyjazd z psem.
1. Psia apteczka
Podróże z psem nie powinny odbywać się bez psiej apteczki, w której znajdą się wszelkie niezbędne produkty. Wśród nich należy wymienić wodę utlenioną lub specjalny płyn do dezynfekcji ran, bandaże, sól fizjologiczną, która przyda się m.in. do przemywania oczu, środki na biegunkę. Ważnym elementem wyposażenia takiej apteczki jest również pęseta do wyciągania kleszczy. Jeśli czeka Cię długa podróż samochodem z psem, to nie zapomnij włożyć do apteczki również środków na chorobę lokomocyjną. Może ona objawiać się u psiaków nadmiernym ślinieniem oraz wymiotami. Wtedy oprócz podania tabletek, warto pamiętać o częstych postojach, tak by Twój pupil mógł złapać oddech.
2. Książeczka zdrowia
Książeczka zdrowia, w której znajdują się niezbędne informacje na temat aktualnych szczepień, badań czy odrobaczeń, to pozycja obowiązkowa, gdy wybierasz się z psem na wakacje. Szczególnie ważne są te informacje, dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, które wymagane są niemal w każdym kraju. Warto przed samym wyjazdem zaktualizować te dane i sprawdzić u weterynarza, czy Twój pupil ma wszystkie niezbędne szczepienia.
3. Adresówka
Przyczepiona do obroży czy szelek adresówka przyda się, gdy Twój pupil podczas Waszego wspólnego urlopu postanowi się nieco oddalić. Zawarte na niej dane tj. adres i numer telefonu ułatwią jego znalezienie.
4. Karma
Każdy wieloletni właściciel czworonoga wie, jak ważne, w celu uniknięcia rewolucji żołądkowych, jest zapewnienie pokarmu, który na co dzień spożywa jego pies. Najbezpieczniej jest zatem zabrać odpowiedni zapas karmy, tak by potem nie marnować cennego czasu na poszukiwanie odpowiedniego pożywienia w okolicznych sklepach. Zadbaj również o to, żeby żywność była odpowiednio zabezpieczona, w przeciwnym razie zwietrzeje.
5. Smakołyki
Są wręcz idealnym rozwiązaniem na wyjazdy z psem. Pozwolą Ci kontrolować jego zachowania np. podczas pobytu w zatłoczonej restauracji lub mogą być wykorzystywane podczas wspólnych zabaw oraz tresury. Ponadto pies w podróży będzie spokojniejszy, gdy dostanie swój ulubiony smakołyk. Pamiętaj, jednak żeby nie przesadzić z jego ilością, która powinna być dostosowana do aktywności Twojego pupila. Jeśli więc podczas urlopu jesteście bardziej aktywni niż na co dzień, to śmiało możesz dać nieco więcej przysmaków niż zwykle, ale nie może to być nieograniczona ilość.
6. Miski
Dobrze, aby psiak miał swoje miski – jedną przeznaczoną do karmy, a drugą do wody. Zapewni mu to wygodne spożywanie posiłku. Jeśli chcesz ograniczyć wielkość swojego bagażu, a Twój psiak jest przyzwyczajony do jedzenia i picia ze składanych turystycznych misek, np. takich z silikonu, to śmiało możesz postawić na takie rozwiązanie, zamiast taszczyć ze sobą duże i ciężkie metalowe miski. Te turystyczne sprawdzą się nie tylko podczas urlopu, ale również podczas podróży niezależnie, czy będziecie przemieszczać się autokarem, pociągiem, czy samochodem. Dobrym rozwiązaniem, aby zapewnić swojemu czworonożnego przyjacielowi stały dostęp do wody, jest butelka na wodę dla psa ze specjalnym poidełkiem.
7. Smycz, obroża/szelki i kaganiec
Nawet jeśli na co dzień Twój pupil biega puszczony luzem bez smyczy, to pies na wakacjach musi mieć smycz i obrożę. Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Po pierwsze, w nowym miejscu może czuć się on zlękniony, a wtedy bezpieczniej jest go mieć przy sobie, tak by nie uciekł. Po drugie, są miejsca, w których wymaga się, aby psiak był na smyczy, a często nawet w kagańcu. Szkoda byłoby podczas urlopu nie skorzystać z niektórych atrakcji, tylko i wyłącznie dlatego, że nie zabraliście z domu smyczy czy kagańca. Warto zabrać ze sobą również specjalne szelki wraz z linką – taki zestaw sprawdzi się podczas górskich wycieczek.
8. Ulubione zabawki
Zabranie kilku ulubionych zabawek Twojego pupila pozwala zachować mu łączność z domem i zmniejszyć stres i napięcie związane z podróżą. Poza tym z psem jest trochę, jak z dzieckiem – trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę rozrywki. Zabawki dla psa w trakcie urlopu pozwolą mu poczuć się swobodnie zarówno podczas długiej podróży samochodem, jak i w nowym miejscu, jakim jest pokój hotelowy. Wybierając np. dysk dla psa, zapewnisz mu świetną zabawę zarówno w wodzie, jak i podczas spaceru po górach.
9. Kocyk/posłanie
Podobnie jak zabawki, tak ulubione posłanie czy kocyk sprawią, że Twój pupil będzie czuł się w nowym miejscu bezpieczniej. Pies na wakacjach potrzebuje nieco więcej bliskości i troski, aby oswoić się z nowym, nieznanym mu miejscem. Poza tym pies na urlopie również musi mieć na czym spać.
10. Zapas woreczków na psie kupy
Każdy właściciel jest zobowiązany do sprzątania po swoim czworonożnym przyjacielu, a wspólne wakacje z pieskiem wcale z tego obowiązku nie zwalniają. Aby nie szukać nerwowo w najbliższym sklepie woreczków, spakuj je do walizki, tym bardziej że zajmują niewiele miejsca.
Ponadto, jeśli czeka Cię podróż z psem samochodem, dla jego bezpieczeństwa powinieneś zadbać o specjalne szelki do samochodu oraz pokrowiec na fotel samochodowy, jeśli nie chcesz później szorować tapicerki. Gdy przed Wami tydzień lub dwa intensywnych kąpieli w morzu, to warto pomyśleć także o środkach do pielęgnacji – szczotka oraz szampony i odżywki pomogą Ci okiełznać poplątaną i wysuszoną po kąpielach sierść.
Turystyka z psem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wspólne lato może być dla Was niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej że wiesz już, co zabrać na wakacje z psem. Mamy dla Ciebie porcję dodatkowych wskazówek – pamiętaj o nich, planując Wasze wspólne wojaże.
Wczasy z psem – dodatkowe wskazówki:
-
pies w podróży samochodem – podróżując z czworonożnym przyjacielem, zawsze warto wyjechać wcześnie rano lub późnym wieczorem. To pozwoli nie tylko uniknąć wyższych temperatur, ale także korków, co znacznie skróci czas podróży;
-
termin urlopu – jeśli planujesz wakacje za granicą z psem, szczególnie tam, gdzie panuje wyjątkowo ciepły klimat, to pomyśl o zaplanowaniu takiego wyjazdu wiosną lub jesienią. Nie tylko unikniecie tłumów podczas wakacji, ale również zbyt wysokich temperatur, które mogłyby odbić się na zdrowiu Twojego przyjaciela;
-
wczasy z psem w górach – zanim zaczniecie podbijać górskie szczyty, sprawdź kondycję swojego pupila i przeprowadź z nim kilka treningów;
-
wypoczynek z psem za granicą – zadbaj o paszport i zaktualizowanie w nim informacji oraz o czip. Sprawdź również zasady wwożenia zwierząt do kraju, do którego się udajesz. Te najszybciej znajdziesz w ambasadzie. Wybierając się na zagraniczną wycieczkę, bardzo prawdopodobne jest, że jako środek transportu wybierzesz samolot, dlatego ważne jest to, aby zapoznać się z zasadami przewożenia zwierząt w poszczególnych liniach lotniczych.
Co zrobić z psem na wakacje, gdy nie chcesz stresować go wyjazdem?
Nie każdy właściciel marzy o tym, aby wybrać się z psem na urlop. Zwierzak może być po prostu nad wyraz lękliwy na tego typu wyjazdach, a podróż może być na tyle stresująca, że lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie go pod czyjąś opieką. Aby nie dorzucać mu stresu, możesz zostawić go w domu i poprosić kogoś z rodziny lub najbliższych przyjaciół o wprowadzenie się na czas Twojego urlopu i opiekę nad pupilem. Jeśli dla kogoś będzie przeszkodą tymczasowa przeprowadzka, to może zgodzi się zająć Twoim czworonożnym przyjacielem u siebie w domu. Alternatywą są również hotele dla psów, gdzie Twój pupil znajdzie profesjonalną opiekę na czas Twojej nieobecności. Pamiętaj jednak, żeby przed zakwaterowaniem go w takim miejscu dokładnie sprawdzić panujące tam warunki i upewnić się, że pies będzie tam czuł się komfortowo.
Teraz gdy wiesz już, co zabrać na wakacje z psem, …pora na pakowanie!
Wakacje z psami, a przede wszystkim przygotowania do nich, mogą wydawać się skomplikowane. Nie martw się jednak na zapas, ponieważ z naszą listą najpotrzebniejszych rzeczy zrobisz to szybko i sprawnie, a podczas pobytu nic Cię nie zaskoczy. Pamiętaj, że każdy bagaż może się od siebie różnić w zależności od potrzeb Twojego czworonożnego przyjaciela, dlatego, jeśli Twój psiak potrzebuje przyjmować regularnie jakieś konkretne leki, nie zapomnij o ich spakowaniu.
Pamiętaj, że pies w podróży nie jest ciężarem, a wiernym kompanem, dlatego już dziś zdecyduj się na wspólną wyprawę. Udanego wypoczynku!